שנה טובה לכולם!

חודש ספטמבר. רוחות חדשים של שינוי באוויר, אפשר להרגיש את הבריזה הקלה מאז הקיץ הלוהט ולשקול לו לרגע לכבות את המזגן. במסודות חינוך חודש ספטמבר ידוע בכינויו האחר בתור "חודש ההסתגלות" וזאת משום שהילדים, המורים וכל המערכת אשר שבים מהפגרה צריכים בערך כחודש "להסתגל" זה לזו.

"לכל אחד קצב הסתגלות שונה", הגננת החדשה של הבן שלי עדכנה אותנו, ההורים, עדיין פעורי פה עם הלשון בחוץ מאז "יולי-אוגוסט" המבורכים (שפה תנכית). וחשבתי לעצמי כמה גאוני, עד שסוף סוף כולם השלימו פערים והסתגלו, הנה בא עוד גל גדול. החגים! שחס וחלילה לא נישאר באיזון זמן רב מדי. אם כך חודש ספטמבר הוא הפכפך, אי אפשר באמת להתחיל ללמוד ולעסוק בתכנים העמוקים וחלק עוד אף זרים זה לזה. ילדים רכים טריים ממרחבי הגן המרווחים נכנסים לראשונה לתוך "כיתה" לומדים איך להשתמש במחברת, מאיזה צד להתחיל לכתוב, הבייסיק של הביסייק..כל כך הרבה סקרנות, כל כך הרבה שפע וכל כך הרבה מידע בבת אחת להתאקלם אליו ולהסתגל אליו.

בשלב זה של השנה מוסדות חינוך פונים אלינו ומזמינים פעילות חוויתית לפתיחת שנה.  לכן רציתי לשתף על היצירתיות והייחודיות שתאטרון פלייבק מאפשר כדי באמת לתת את הקיק סטארט לשנה החדשה שתבוא.

עבור האנשים שזרים זה לזה או יותר נכון חדשים לזה, מצופה מהם להכיר, להתגבש ולהתחיל לשתף פעולה. אך זה לא כל כך פשוט להכיר.

הטקס הטמון מאחורי הפלייבק מאפשר הצצה מקורית זה לזו בחיים אחד של השני. לדוגמא במופע פלייבק במסגרת יום הערכות למורים, מורה חדשה יכולה ללמוד קצת על הצוות שסובב אותה דרך הסיפורים האישיים שעולים במופע. ייתכן ומורה ותיקה תשתף על החופשה המטורפת שלה בנפאל, ייתכן ותספר על זמן האיכות שנהנתה להתלכד סביב משפחתה הגרעינית במהלך הקיץ וייתכן ותספר על חוויה מחוננת שקרתה לה בשנה שעברה במסגרת הבית ספרית, כך או כך, המורה החדשה לפתע, מגלה הון אנושי מרתק אודות האנשים שעומדים להפוך להיות חלק משמעותי משגרת החייה.

במהלך חודש אוגוסט וספטמבר יצא לנו לבקר בכמה בתי ספר ובמכללות כדי לשמוע כיצד ההנהלה, סגל המורים, הסטודנטים, הילדים וכולם מתחילים את השנה שלהם. מדי שנה אנו זוכים להקשיב כיצד אנשים מתמודדים עם חודשי "ההסתגלות" הראשונים למערכות ולמסגרות החדשות שלהם. ולפתי הסיפורים האלו משתקפים להם על הבמה והם לומדים כבר בתחילת השנה משהו חדש ומקורי על עצמם ואחרים. מבלי לפתוח את המחברת. מופע תאטרון פלייבק משתדל להעניק חווית קסם, זה תמיד מרתק לראות כיצד שיתוף סיפור על עצמך זה הדרך הכי טובה לתת למישהו כרטיס ביקור שבאמת יכיר אותך. ואין כמו לפצוח את השנה עם סיפור חדש בלב!

שתהיה שנה טובה ומתוקה!

מכל צוות חברי תאטרון פלייגו