מה זה תיאטרון פלייגו, ממציאי השיטה - playgo_history

רקע והיסטוריה על תיאטרון הפלייבק

שיטת הפלייבק הינה טכניקת אימפרוביזציה שפותחה בניו יורק ע”י ג’ונתן פוקס, ג’ו סאלס וקבוצת הפלייבק המקורית בשנת 1975 בארה”ב. היום פועל מרכז הפלייבק בניו יורק בהכשרת תיאטרון פלייבק בכל העולם.

מה זה תיאטרון פלייבק?

בתיאטרון פלייבק משתתף בקהל מוזמן לספר סיפור מחייו ובעקבותיו השחקנים מאלתרים את הסיפור על הבמה. לנגד עיניו של המספר והקהל כולו, הסיפור מקבל צורה וחיים על הבמה. המספר והקהל כאחד חווים משמעות מחודשת על הסיפור ששיתף. בבסיס הפלייבק יצירה מתוך כבוד ומחויבות לסיפור ולמספר. כל סיפור שמוצג על הבמה מעובד על הבמה באופן אמנותי ויצירתי אך ללא שיפוטיות או ביקורתיות אלא מתוך מסירות ורגישות לחווית המספר. ג’ו סאלס ממייסדי הפלייבק כותבת בספרה “Improvising Real Life”, כי חלק מהתכלית של תיאטרון הפלייבק היא להעניק מקום לרגעים ולסיפורים של חיינו על הבמה. הדרמה של חיינו, הקונפליקטים, הרגעים הכואבים והקשים כמו גם הרגעים המספקים והמאושרים, הינם ראויים מספיק להיחשף בפני הקהילה. כאשר אנו מספרים רגע מחיינו וחושפים אותו אנו למעשה מעניקים לו משמעות.

תיאטרון פלייבק – הכשרה, לימוד ורכישת הטכניקה

בז’אנר ייחודי זה של תיאטרון כל אחד יכול לספר וכל אחד יכול לשחק בסיפור של מישהו אחר. אין צורך להיות שחקן מנוסה או בעל רקע משחק מקצועי. לימוד השיטה מתבצע במפגשים קבוצתיים בו חברי הקבוצה לומדים את שיטה ייחודית זו. במפגשים המשתתפים מבססים מיומנויות באלתור ומשחק ולומדים ומפתחים את רזי אמנות תיאטרון הפלייבק. לשיטת תיאטרון הפלייבק יש ריטואל ומסגרת והיא מכילה בתוכה מוסכמות וטכניקות מובנות, זאת לצד האפשרות לאלתור חופשי. השיטה שפותחה מאז שנת 1975 נרכשת במהלך עבודה קבוצתית. מנחים בכל העולם מעבירים את עקרונות השיטה המתפתחת עם הזמן. כיום בישראל פועל איגוד תאטרון הפלייבק בישראל המאגד שיתופי פעולה בין קבוצות פלייבק בכנסים, פסטיבלים וימי עיון להעמקה והכרות עם שיטת תאטרון הפלייבק.